95 Yıl Aradan Sonra İzmir’de Bir Yunanistan Başbakanı

Izmir-Tsipras-Davutoglu-2

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve beraberindeki heyeti İzmir’deki Başbakanlık Ofisi’nde ağırlıdı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Cumhuriyet Dönemi’nde resmi ziyaret için İzmir’e gelen ilk Yunanistan Başbakanı oldu.

Izmir-Tsipras-Davutoglu-1

Çipras ve Davutoğlu Başbakanlık İzmir Ofisi’ndeki zirve öncesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadın gazetecilere kırmızı gül dağıttı. Yunan Başbakanı Çipras ve Başbakan Davutoğlu, Yunanlı gazetecilerin olduğu heyetteki gazetecilerden birinin fotoğraf makinesini alarak grubun fotoğrafını çekti.

Izmir-Tsipras-Davutoglu-5

Her iki ülkeden 11’er Bakanın katıldığı ve İzmir’deki Başbakanlık Ofisi’nde yapılan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin (YDİK) 7 saat süren toplantısının ardından Çipras’la birlikte açıklama yapan Davutoğlu, Haziran ayından itibaren Türkiye’den Avrupa’ya vizesiz girişlerin başlayacağını söyledi. Zirvenin İzmir’de olmasının önemli bir anlamı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Atatürk ve Venizelos’un başlattığı barış sürecini, kendilerinin devam ettirmesi gerektiğini vurguladı. İzmir- Selanik arasındaki feribot hattı anlaşmasının imzalanması ise iş dünyası ve turizmcileri sevindirdi. Başbakan Davutoğlu, ayrıca “İzmir, Selanik ve İstanbul arasında da hızlı tren çalışmasını gerçekleştirmek istiyoruz” açıklamasında bulundu. Çipras da İzmir ve Ege Denizi’nin geçmişte hafızalarda olumsuz anılarla hatırlandığını ancak bundan sonra İzmir’in ve Ege Denizi’nin barış ve huzurun sembolü olacağını ifade etti.

Izmir-Tsipras-Davutoglu-3

7 saatlik YDİK toplantısının ardından iki ülke arasında anlaşmalar imzalandı. Çipras’la birlikte basına açıklama yapan Davutoğlu, müjdeler verdi. Türkiye ile Yunanistan arasında çok büyük iş imkanları olduğunu dile getiren Davutoğlu, “En önemlisi bu iş imkanlarını hayata geçirecek en önemli unsur, iki taraf arasındaki dostluk ilişkisidir. İzmir ile Selanik arasında feribot seferlerinin başlaması için altyapı çalışmalarımız tamamlanıyor, inşallah iki güzel Ege şehri birbirine tarihte olduğu gibi bugün de doğrudan bir hat ile bağlanacak” dedi.

Izmir-Tsipras-Davutoglu-4

Davutoğlu, İzmir, Selanik ve İstanbul arasında da hızlı tren çalışmasını gerçekleştirmek istediklerini açıkladı. İki ülke arasındaki 6 milyar dolarlık ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkması için imkanları değerlendireceklerini vurgulayan Davutoğlu, “Önümüzdeki günlerde Ege’nin masumların hayatlarını kaybettiği, üzüntü ve dram denizi değil Türkiye ile Yunanistan arasında dostluğun paylaşıldığı bir deniz olması için çalışacağız. Ege’de ve Kıbrıs’ta çözüme çok yakınız. Birlikte güçlü çalışmalarla 10 yılı aşkın süren sorunları aşacağız, Ege’nin krizlerle değil ortak çözümlerle anılması için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Selanik-Tsipras-Davutoglu-3

 

İZMİR-SELANİK ARASI YAPILACAKLAR

-İzmir-Selanik arası feribot seferleri başlayacak.
-İzmir-İstanbul-Selanik arasında hızlı tren hattı kurulacak.

 

İMZALANAN ANLAŞMALAR
-Selanik-Alsancak Kardeş Liman İlişkisi anlaşması,
-Turizm İşbirliği ortak bildirisi,
-Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile Yunanistan Radyo Televizyon Kurumu arasında iş protokolü,
-Anadolu Ajansı ve Atina Makedonya Ajansı arasında işbirliği anlaşması,
-Türkiye İçişleri Bakanlığı ile Yunanistan İçişleri Bakanlığı düzensiz göçe yönelik niyet beyanı,
-Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Yunanistan Hükümeti arasında ortak bildiri.

 

Kategori: Politika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*