Çınar Mahallesi

selanik-cinar-1

Selanik şehrinin surları ve Yedikule yakınında, Ana Poli semtinde bulunan ve sokaklarında dolaştığınızda kendinizi hiç de yabancı hissetmeyeceğiniz bir mahalle var: Çınar Mahallesi.

Dar sokakları, Osmanlı mimari özelliklerini taşıyan evleri ve köşkleriyle Mübadeleden önce burada yaşayan Türkler’e dair izler hala görülebilir burada. Selanik Surları ve kalesinden aşağıya doğru salındığınızda şaşırtıcı bir şekilde kendinizi adeta Türkiye’de hissediyorsunuz. Bir sokaktan diğerine saptığınızda bir bakıyorsunuz ki karşınızda mahallenin bakkalı, biraz aşağısında ise berberi. Köşedeki kasabı geçip ilerlediğinizde bir türbeye rastlıyorsunuz… Musa Baba türbesi, yapıldığı gün gibi dimdik ayakta.

selanik-cinar-2 selanik-cinar-3

Her şeyi gördüm derken aniden bir Osmanlı çeşmesi çıkıveriyor karşınıza. Mahalledeki ikinci çeşme ise biraz daha aşağıda,1925’e kadar dayanabilmiş “Çınarlı Cami” nin hemen yukarısında.

Bugün, Anadolu’dan göçmüş Rumların yaşadığı mahalle; şehirde sakinliğin ve huzurun simgesi. Siz de geçmişinize dair önemli izler taşıyan bu mahalleyi görmek isterseniz Selanik sizi bekliyor!

selanik-cinar-4 selanik-cinar-5 selanik-cinar-6

Değerlendirme Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Name*