Çocukların Selanik’i

 

Selanik-cocuklar 2

Malûm önümüz yaz, okullar kapanıyor ve tatil başlıyor. Koca bir eğitim ve öğretim yılının yorgunluğunu atmayı, bizler kadar çocuklar da hak ediyor. Buraya kadar her şey güzel. Ancak çocuklarla tatile çıkmanın da bazı yükümlülükleri var. Kendimiz için ne kadar eğlenceli ve ilginç ortamlar arıyorsak, bir o kadarını da çocuklara sunmalıyız.

Çocuklarla nereye gideriz? Gittiğimiz yerde ne yaparız? Ya da şöyle 3 – 4 günlüğüne bir kaçamak yapıp; hem yurt dışına çıksak hem de yakın bir yerlere nereye gitsek diye mi düşünüyorsunuz? Tüm bu soruların cevabı: Selanik!

Tatil programı yapıldı, biletler alındı, arabaların depoları dolduruldu ve yola çıkıldı. İşte Selanik’tesiniz. Ya sonra? Buyurun size, Selanik’te çocuklarla gidebileceğiniz mekânlar.Ancak hemen belirtmeliyim ki bu bir AVM listesi değil. İyi ki değil. Çünkü Selanik’te AVM yok! Sadece o değil;McDonald’s ile BurgerKing de yok. Kentucky Fried Chicken ise hiç gelmedi. Onların yerine yerel ve nispeten daha sağlıklı yiyecekler sunan lokantalar, tavernalar, büfeler var. Türkiye’de hep şikâyet edip dururuz; kutu gibi binalara tıkışıyoruz, havasızlıktan başımız ağrıyor,fastfood nesli yetiştiriyoruz vs. İşte size AVM’siz bir şehir ve bu şehirde çocukların gittiği yerler.

 

Magic Park
Magic Park, çocukların vazgeçilmezi yani Selanik’in lunaparkıdır. Hafta içi 16.00 – 22.00 saatleri arasında açık olan lunapark, hafta sonları 11.00 – 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Lunaparka girişte bir bilet aldıktan sonra, hemen hemen tüm oyuncaklaraücretsiz olarak(bazı oyuncaklar için fark ücreti isteniyor) ve de istediğiniz kadar binebiliyorsunuz. Çocuklar için bulunmaz nimet!

Giriş bileti ücretleri ise şu şekildedir:

Boyu 1 metreye kadar olan çocuklar: Ücretsiz
İlkokul öğrencileri ve 60 yaşından büyükler: 7 Euro
Ortaokul ve lise öğrencileri ile yetişkinler: 10 Euro
Tekerlekli sandalye kullananlar (1 refakatçi ile): Ücretsiz

 

Nasıl gidilir?

Otobüsle nasıl gidildiğinin tarifini vermeyeceğim çünküoldukça uzak. Şunun şurasında tatile eğlenmeye geldiniz, strese girmeye gerek yok.

En iyi yöntem taksiye binip “Magic Park parakalo!” demek. Arabanız mı var? Magic Park, Selanik – havaalanı yolu 12.km’de.

Daha fazla bilgi için www.magicpark.gr

 

Water Land
Sanırım bu yaz sıcaklarında ilaç gibi bir alternatif Water Land! Fazla söze ne hacet, Water Land muhteşem bir su parkı. Sabah 10.00’dan akşam saat 19.00’a kadar açık olup, günlük bilet kesilmektedir.

Giriş ücretleri aşağıdaki gibidir:

0 – 4 yaş arası çocuklar: Ücretsiz
4 – 14 yaş arası çocuklar: 11 Euro
14 yaş üstü gençler ve yetişkinler: 14.5 Euro

 

Nasıl gidilir?

Water Land şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta, havaalanına yakın bir bölgede bulunmaktadır. Dolayısıyla en iyi ihtimal araba ya da taksiyle gitmektir.

Detaylı harita ve daha çok bilgi için www.waterland.gr/#/home

 

Go Kart
Go Kart tutkunları buraya!

Yılın on iki ayı açık olan pistte, 6 yaşından büyük çocuklar bu heyecanı tek başlarına yaşayabilirler. Ancak çocuğunuz 6 yaşından küçükse üzülmeyin. Yanında bir ebeveyn ile Go Kart pistinin keyfini dilediğince çıkarabilir.

Selanik-go-kart

Go Kart pistinin ücretlendirmesi şu şekildedir:

10 dakika: 11 Euro
15 dakika: 15 Euro
20 dakika: 18 Euro
30 dakika: 27 Euro

 

Nasıl gidilir?

Go Kart pisti, şehrin dışında Halkis, Pilea’dadır. Taksi ve araba dışında bir ulaşım aracı bulunmamaktadır.

Detaylı harita ve daha çok bilgi içinwww.gokartenter.gr/en/

 

ΠΑΙΔΟPOLIS (Pedopolis)
Malumunuz olduğu üzere Yunancada “pedi” kelimesi çocuk, “poli” ise şehir demektir. Buradan yola çıkarak “Pedopolis” için çocuk şehridiyebiliriz. Peki, tam olarak nedir, ne işe yarar?

Pedopolis, çocukların hoplayıp zıplayarak enerjilerini attıkları bir balon parktır. Şehrin merkezinde bulunması, içinde ayrıca bir kafeterya barındırması sebebiyle oldukça gözde mekânlardan biridir. Çocuklar içeride oynarken siz de çayınızı, kahvenizi ya da biranızı yudumlayarak vakit geçirebilirsiniz.

Pedopolis’te her bir çocuk için 7 Euro ücret alınmakta olup, tost ve meyve suyu ücretsiz olarak verilmektedir.

Selanik-Pedopolis

 

Nasıl gidilir?

Pedopolis, şehrin merkezinde bulunan Tsimiski Caddesi 43 numaradaki EmporikoKentroPlatia’nın birinci katındadır. Aristoteles Meydanı’ndan, Beyaz Kule istikametine doğru 2-3 dakikalık bir yürüme mesafesi vardır.

Daha fazla bilgi içinwww.paidopolis.eu/

 

Herkese iyi tatiller!

Save

Değerlendirme Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Name*