Hamza Bey Camisi

Hamza Bey Camisi 1467 – 1468 yılları arasında, Selanik’in yüksek rütbeli subaylarından Hamza Bey’in kızı Hafsa Hatun tarafından yaptırılmıştır. Arşiv kayıtlarında Hafsa Sultan Camisi olarak da geçmektedir.

Selanik’in Türkler tarafından 1430 yılında alınmasından sonra inşa edilen ilk cami olarak bilinmektedir. Hamza Bey Camisi, Müslüman nüfusun artmasıyla 1592 – 1593 yıllarında üç tarafından genişletilmiş ve camiye bir de avlu eklenmiştir.

1620 tarihli kaynaklarda; gerek depremlerden, gerekse bakımsızlıktan dolayı ibadet edilemez hâle geldiği vetümüyle yenilendiği yazmaktadır. Evliya Çelebi, 1668 yılında Selanik’e yaptığı seyahatte Hamza Bey Camisi için; kalabalık bir cemaate sahip, kubbeli güzel bir bina olduğunu yazar.

Hamza Bey Camisi 1912 yılından sonra değişik amaçlarla kullanılmıştır. Arkeolojik eser olarak korunmaya alınmadan önce uzunca bir süre sinema olarak hizmet vermiştir. Bu sebeple Selanikliler arasında “Alkazar”, “Alkazar Sineması” olarak da bilinmektedir.

Konum olarak, Selanik’in en büyük caddelerinde biri olan Egnatia Caddesi üzerinde, Aristoteles Meydanı’nın ilerisinde ve Bedesten’in karşısında bulunmaktadır. Beyaz Kule’den yürüyerek 21 dakikada ulaşılabilmektedir.

Selanik-Hamza-Bey

Selanik-Hamza Bey-eski Selanik-Hamza-Bey-Cami-1 Selanik-Hamza-Bey-Cami-2

Save

Değerlendirme Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Name*