Selanik’te Cuma Namazı Nerede Kılınır?

Selanik-Muslumanlar-1 (2)

Selanik; tarihte olduğu gibi bugün de çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmakta, değişik dinlerden ve kültürlerden olan şehir sakinlerine ve ziyaretçilerine kendi kültürlerini özgürce yaşama imkanı sunmakta, sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını desteklemektedir.

Selanik’in bugün en etkili sivil toplum örgütlerinden biri de Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği ‘dir. Biz de “Selanik Rehberi” olarak şehrimizde önemli bir misyon yüklenmiş olan bu derneğin Asbaşkanı Ferit İSMAİLOĞLU’ yla konuştuk ve bize dernekleri, tarihçeleri, yaptıkları çalışmalar ve etkinlikler hakkında bilgi vermesini istedik. Ferit İSMAİLOĞLU bize dernekleri ile ilgili şunları söyledi:

“Derneğimiz 2005 yılında Selanik’te kuruldu. Şehrimizde  daha önce başka Müslüman dernekleri de kurulmuştu ancak  bu dernekler dindaşlarımızı ilgilendiren toplumsal konularda karşısında faal olamadılar. Biz, dernek olarak kalıcı olmayı başardık.

Derneğimizin kurulma amacı Selanik ve çevresindeki müslümanları bir araya getirmek ve  bizi yıllardır sıkıntıya sokan toplumsal sorunlarımızı çözmek. Bunun yanında kültürel ve eğitimsel söyleşiler düzenleyerek dernek üyelerimizin eğitim seviyelerini  yükseltmeyi; demokratik kurumlarımızın ve topluluğumuzun  haklarını savunmayı,  Müslümanlığın örf ve adetlerini öğretmeyi ve korumayı; yoksul üyelerimize maddi ve manevi yardım etmeyi amaçlıyoruz.

Selanik-Muslumanlar-8

Derneğimizi kurduğumuz günden bu yana  300 faal üye toplamayı ve bu üyelerimizin dini ve geleneksel farkındalıklarını arttırmayı başardık. İlk olarak hem faaliyet düzenleyebilmek hem de üyelerimizle daha iyi bir ilişki kurabilmek için derneğimize bir mekan kiraladık. Derneğimizin etkin hale getirilip yasallaştırılmasından sonra yaklaşık 100 m2 lik ikinci bir mekan kiraladık ve burayı restore ettirerek namaz, mevlüt gibi dini etkinliklerimiz için uygun hale getirdik. Son zamanlarda bir başarıya daha imza attık ve Selanik’e dini vazifelerimizin yerine getirilebilmesi için bir imam atanmasını sağladık. Böylece artık Cuma namazlarımızı da burada kılabiliyoruz.

Yönetim olarak gençlere ve özellikle de küçük çocuklara büyük önem verdik. Nesilden nesile unutulmaya yüz tutan gelenek, örf ve adetelerimizi öğretmek için çeşitli etkinlikler düzenledik. Ana dillerini  ve kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayabilmeleri için Türkçe ve imamımızın yardımıyla Arapça  kursları düzenledik. Tüm bunların yanında artık topluluğumuza ait bir cenaze olduğunda cenazemizi  Gümülcine, İskeçe, Dedeağaç, Dimetoka ve Kumçiftliği gibi şehirlere kendi aracımızla götürebilir hale geldik. Gerekli hallerde dernek üyelerimizin ve soydaşlarımızın yararlanabilmesi için bir kan bankası oluşturduk, Ramazan ayında iftar yemeği vermeye başladık.

Her ne kadar bazı zorluklar ve sorunlar ile karşılaşmış olsak da tüm bu faaliyetieri hayata geçirmeyi başardık. İnanıyoruz ki iyi bir ortam, istek ve kararlılıkla gelecekteki hedeflerimizi de hayata geçirmeyi başaracağız. Bundan sonrası için ilk olarak bir kütüphane kurmayı,  üyelerimiz ve özellikle de çocuklarımız için spor faaliyetleri düzenlemeyi planlıyoruz. Yakın gelecekteki bir başka amacımız ise Selanik’te bir müslüman mezarlığı oluşturmak. Hepsinden önemli bir  amacımızsa üye sayımızın artmasını sağlayarak Selanik ve Kuzey Yunanistan Müslümanlarının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir hale gelmek.”

 

facebook

selanikmuslumanlari

 

Telefon
T: 2310546808

F: 2311 242334

M: 6945216020

 

Adres
Kremastis 2, Selanik (Platia Tirolois)

 

Web Sitesi

http://www.selanikdernegi.blogspot.gr/

 

e-posta
dernek_sel@hotmail.com

Save

One review on “Selanik’te Cuma Namazı Nerede Kılınır?

  1. Halil cetin - 3 sene ago

    Yarın bayram namazı nerede kilalim

Değerlendirme Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Name*