Yukarı Şehri ve Selanik Surlarını ziyaret edin!

Selanik 008

Selanik’in ünlü “Yukarı Şehri” büyük tarihi öneme sahiptir. Yukarı Şehir, eski şehrin en yüksek noktasında bulunmaktadır. Agiou Dimitriou Caddesi’nin kuzeyinden başlayarak, kuzeyde Akropolis surlarına, batı ve güneyde ise neredeyse tamamı günümüze kadar sağlam kalmış olan Bizans Surlarına kadar ulaşır.

Bu bölge Selanik’in önemli tarihi anıtlarına ev sahipliği yapar: Akropolis Surları, Yedikule, Osiou David (Latomo Manastırı), Agiou Nikolaou Orfanou Kilisesi, Taksiarhon Kilisesi, Vlatadon Manastırı, Agias Ekaterinis Kilisesi, Profiti İlia Kilisesi, Krispou Meydanı’nda bir Bizans hamamı ve Kasandrou Sokağı’ndaki Alaca İmaret.

Selanik’in kuzeydoğu surlarının ucunda bulunan Osmanlı dönemindeki ismiyle “Yedikule”, Eptapirgiou Hisarı iki bölümden oluşmaktadır: Kaleyi çeviren yollarıyla, Bizans Kalesi ve daha yeni döneme ait zindanlar. Kuzey tarafında bulunan kuleler, eski Hristiyanlık dönemine ait Akropolis surlarının bir kısmını oluşturur. Güney tarafındakilerin ise orta Bizans döneminde eklendiği tahmin edilmektedir. Çeşitli dönemlerde bu yapılar erkek ve kadınlar hapishanesi olmanın yanı sıra orduya ait hapishane görevi de görmüştür. 1989 yılında hapishaneler başka yere alınarak Eptapirgi, Kültür Bakanlığı’nın himayesine girmiştir. Yapının iç kısmı yeniden düzenlenip iç ve dış bölümlerine başka yapılar da eklenmiştir.

“Portara” adı verilen iki büyük giriş kapısı, şehrin düşmanlar tarafından ele geçirilmesi tehlikesine karşı, şehir sakinlerinin sığınak olarak kullandığı Akropolis’e açılmaktadır. Daha güneyde, kuzey ve doğu surlarının birleştiği köşede, Beyaz Kule’yle aynı döneme ait, Bizanslıların verdiği isimle Üçgen Kule bulunur. Bu görkemli kuleye Zincirli Kule veya Atış Kulesi de denir.

Yukarı Şehir, tarihi öneminin yanı sıra güzelliğiyle de dikkat çekicidir. Dar arnavut kaldırımlı sokakları, çıkmazları, meydanlarıyla, makedonya halk Mimarisinin sade, şık, küçük ve renkli binaları da bu bölgeye özel bir renk katar.

Bölgede birçok güzel kafe ile birlikte lezzetli mezeleri tadabileceğiniz, Selanik’e ait tarihi lokantalardan bazılarını da bulabilirsiniz. Farklı stilde ve çoğu zaman eşsiz bir manzaraya sahip bu lokantalar, birçok Yunan oyuncu, müzisyen ve yazarı ağırlamıştır. Selanik’teki Yukarı Şehri ziyaret ettiğinizde, neden birçok kişinin oraya “Başka Şehir” de dediğini anlayacaksınız!

Save

2 reviews on “Yukarı Şehri ve Selanik Surlarını ziyaret edin!

  1. Zeki Akyol - 7 sene ago

    Selanik görülmeye değer muhteşem bir şehir. İnsanlar sıcak kanlı, lokanta ve oteller temiz, kültürleri bize hiç yabancı olmayan, tekrar tekrar gitmek istediğim yer.

  2. Bilgin Alanbey - 5 sene ago

    Defalarca gittim … Babam ve annemin de doğduğu güzel insanların olduğu güzel kent… Gerçekten bir prenses…

Değerlendirme Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Name*