BASIN BÜLTENİ

Yirminci yüzyıl Kıbrıs’ının dramatik olayları, Kıbrıslıların ruhlarında silinemez izler bıraktı. Biri Elen diğeri Türk dili ve kültürüne sahip iki Kıbrıslı yazar, Alexandra Zambà ve Ümit İnatçı, “HAFIZA İZLERİ” adlı, iki dildeki kitapta otuz gerçek öyküyü ana dillerinde anlatıyor. Çocukluk ve gençlik dönemlerine ait olaylar, insan hakları konusundaki baskıyı ve haksızlık duygusunu bariz olarak açığa vuruyor. Öyküler duyguların haritalandığı iki bölüm halinde sunuluyor. Birinci bölümde Zambà kendine ve diğer kadınlara ait deneyimleri Yunanca anlatırken, ikinci bölümde İnatçı çocukluk ve gençlik yıllarına ait deneyimlerini Türkçe dile getiriyor. Kıbrıs’taki hayat ırmağının iki farklı yakasından aynı sahne.

“Yeşil hattı bilmiyorduk. Yeşil hat çizilsin diye yeşil kurşun kalemi kimin verdiğini de bilmiyorduk. Uçurumu çizen Britanya komutanı Peter Young’ın adını da.” Alexandra Zambà.

Yıllar boyunca adayı ve insanların ruhlarını çizerek ikiye ayıran o yeşil kurşun kalemden, bir kitap ortaya çıktı. Aynı adımları, aynı olayları iki taraftan anlatan bir kitap, iki yazar, iki dil.

Eğer Kıbrıs’ın tarihi masal olarak anlatılsaydı çok abartılı gelirdi hepimize. Fakat masal tarih olarak sunulduğunda hemencecik inanıyoruz, okullarda öğretip nihayetinde ateşli taraftarları haline geliyoruz.

 

Sizleri 14 Ekim 2019, saat 19:00’da Selanik VasilikoTheatro’nuncafe’sinde gerçekleştirilecek kitap tanıtım etkinliğinde aramızda görmekten mutluluk duyarız. (VasileosGeorgiou Caddesi, 2A, Selanik 56421)

 

Not: Etkinlik dili Yunancadır.

Daha fazla bilgi için: 69 49 17 25 60- Lale Alatlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*