Bugünkü Selanik

Selanik_Semsiye_3

Bugünün Selanik’i, Yunanistan’ın en büyük ikinci kentidir. Modern bir Avrupa kenti olmasının yanı sıra tüm Balkan ülkelerini birbirine bağlayan önemli bir ticaret ve ekonomi merkezidir.

Selanik, Güneydoğu Avrupa’nın en büyük üniversite eğitim merkezlerinden biridir. 1997 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmasının yanı sıra 2004 yılında Olimpiyat Oyunları boyunca, çok sayıda spor etkinliğine ev sahipliği yapan Yunan Olimpiyat Kentleri’nden biriydi. 2011 yılında ise birçok adayın arasından 2014 Avrupa Gençlik Başkenti seçilmiştir.

Selanik-Beyaz-Kule

Kent, çoğu Unesco Kültürel Miras Koruması altında olan ve büyük öneme sahip çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Selanik’in simgesi Beyaz Kule’dir; bunun yanı sıra Galerius Kemeri (Kamara), antik surlar, Vergina buluntularının sergilendiği Arkeoloji Müzesi, Rotonda, hamamlar, Ladadika ve tabi ki M.s. 2.yüzyıla ait Agora da kente damgasını vuran başlıca tarihi eserlerdir.

Selanik, onu özellikle çekici kılan Vardaris Rüzgarı’nın avrası, uzun geçmişi, çok kültürlülüğü ve zengin kültürel hayatıyla apayrı bir renge sahiptir. Diğer büyük kentlere göre Selanik’te hayatın temposu yavaş ve daha insanidir. Misafirler sanattan müziğe ve gastronomiye kadar uzanan her türlü zevki tatmin ederek kentteki günlerinin tadını çıkarabilir.

paralia-Thessaloniki

Selanik’te hem arkeolojik hem de turistik öneme sahip birçok yer ziyaret edilebilir. Kentin ziyaretçilerinin gerçekleştireceği birçok etkinliğin yanı sıra Agkistro ve Sidirokastro’da (Selanik’e komşu Serres Bölgesi) kaplıca ve ılıcaları ve tabi ki Yunanistan’ın en güzel plajları sayılan büyülü Halkidiki Bölgesi de ayrı bir öneme sahiptir. Halkidiki’nin Selanik’e en yakın plajları, sadece 30 dakika mesafededir.

Selanik_Rehberi_Sahil

“Thermaikos Körfezi’nin Perisi”, güzeller güzeli Selanik, baştan çıkarmak için sizi bekliyor. Seyahatiniz kısa da uzun da olsa, Selanik’i tatil veya iş sebebiyle ziyaret ediyor da olsanız burada yaşayacaklarınız sizin için unutulmaz olacak!

Selanik_Semsiye_1

Selanik Rehberi seyahatinizi rahat, hoş ve aynı zamanda güvenli yapmak için yanınızda.

Relax and Travel!