Buluşma Yeri: Kamara

Selanik-Kamara-1

Sonra birden çıkıveriyor karşına. Gülümseyerek yaklaşıyor sana. Kamara’nın yüzlerce yıllık sütunlarının haşmeti sarıyor önce ruhunu. O gülümsüyor, sütunlar yükseliyor. O geliyor, yapraklar hışırdıyor. O yaklaşıyor, sen küçülüyorsun…

“Geç mi kaldım?”

“Hayır elbette! Ben de yeni gelmiştim…”

Yalan! Ben geleli çok oldu. Çünkü ben senin gelişini özledim. Hem gelip hem de gülümsemeni. Kamara da özlemiştir seni. Üzerine bastığın yüzyıllık taşlar, bu ışıl ılış gök ve bu kahve kokan köşe. Sonra eski konaklarda içtiğimiz pembe şaraplar…

Binlerce kez tanık oldu bu ve benzeri sahnelere Kamara’nın yüzlerce yıllık sütunları. Binlerce âşık bekledi bir diğerini. Gelişini, gülümseyişini, kendisine yaklaşmasını izledi.

Selanik’te yaşayanların “Nerede buluşalım?” sorusuna verdiği en popüler cevabın “Kamara’da!” olması tesadüf olmasa gerek.Bir zafer anıtı olarak Roma İmparatoru Galerius’un, M.S. 4. asırda yaptırdığı bu kemerin, günümüzde bir buluşma noktası olduğunu bilseydi koskoca imparator ne düşünürdü acaba?

“Nerede buluşalım?”

“Kamara’da!”

“Nerede diyelim?”

“Kamara’da bir buluşalım, sonra bakarız.”

İşte bu yüzdendir ki, Selanik’te birilerini bekleyecekseniz, Kamara’da bekleyin efendim. Yalnız olmadığınızı göreceksiniz.

Selanik-Kamara-2

Kategori: Hikayeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*