Çocuklu Mülteciler İçin “Kanguru Ana kucağı”

Selanik SyriaSelanik’te yaşayan Alman, Fransız, İtalyan ve Yunanlardan oluşan çok kültürlü bir kadınlar grubu; mülteci anne ve babalar için oldukça anlamlı bir girişimde bulundu.

Yunanistan ile Makedonya sınırı arasında bekletilen mültecilerin ihtiyaçlarını gözlemlemek için bölgeye giden gönüllü kadınlar, çocuklu mültecilerin zaten yorucu olan bu zorunlu göç esnasında bir de çocuklarını taşımak için ayrıca çaba sarf ettiklerini ve oldukça yorulduklarını fark etmiş. Buradan hareketle ne yapabileceklerini düşünen kadınlar, çocuklarını daha rahat taşıyabilmeleri için, mülteci anne ve babalara “kanguru ana kucağı” dikmeye karar vermiş.

Terzi olan gönüllü kadınlardan birinin yardımıyla kalıplar çıkarılmış, dayanıklılık göz önünde bulundurularak kumaş ve lastik seçimleri yapılmış. Arkasından da dikişler tamamlanmış ve ilk grup “kanguru ana kucağı” ihtiyaç sahibi mültecilere dağıtılmış. İlk dağıtımı yapan gönüllülerden biri; pek çok mültecinin bununla ne yapacağını bilmediğini ancak gösterdikten sonra büyük bir memnuniyetle kullandığını söylüyor.

Kanguru ana kucağı dikmeye devam edecek olan gönüllü kadınlar, konuyla ilgilenenlerin https://www.facebook.com/babycarrierforrefugees facebook adresinden kendileriyle bağlantıya geçebileceklerini belirtiyor.

Kaynak: www.lifo.gr
Fotoğraf: Sotiris Barbarousis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*