Davutoğlu ve Tsipras İzmir’de buluşacak

Selanik_Davutoglu

DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, Davutoğlu ile Tsipras’ın 8-9 Mart’ta İzmir’de görüşeceğini söyledi. Toplantıda mülteci dramı ve Selanik-İzmir hattı projesi gibi konular ele alınacak

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi’nin meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir heyetiyle Selanik’e yaptıkları ziyarette karşılıklı deniz seferlerinin başlatılması konusunun ilgi uyandırdığını belirtti. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’ın 8-9 Mart tarihlerinde İzmir’e geleceğini kaydeden Başkan Öztürk, “Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve konuk Başbakan Tsipras, iki ülke ilişkilerini İzmir’de görüşecekler. Görüşecekleri konular arasında odamızın sunduğu deniz seferleri konusu da masada olacak. 28 Mart’ta kentimizde yapılacak Türkiye-Yunanistan Deniz Turizmi Çalıştayı öncesi konuyu ele alacaklar” dedi. Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu ile beraber yük, taşıt ve yolcu taşımacılığı için İzmir ile Selanik hattını geliştirmeye yönelik çalışmaları hızlandırdıklarını dile getiren Öztürk, “Bu hat ile Avrupa’ya en kısa ve en ucuz taşımacılık yapabileceğiz. İki ülke içinde çok önemli bir proje” diye konuştu.

 

Tarihi Binayı İstedik

Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın yap-işlet-devret modeliyle ihale hazırlıklarının yapıldığı bir dönemde, bu bölgenin çok amaçlı limanlar ve kıyı tesisleri bölgesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Öztürk, “Bu bölge, konteyner terminali, aktarma ve tedarik üssü, bakım ve onarım tersaneciliği işlevlerini karma şeklinde yapabilecek niteliktedir. Aliağa’nın endüstri ve enerji bölgesi olma özelliğinden de istifade ederek, Kuzey Ege Çandarlı Limanı bölgesini serbest ticaret bölgesi olarak değerlendirebiliriz” ifadelerini kullandı. Satışa çıkarılan Almanya’nın İzmir’deki tarihi başkonsolosluk binası için teklif verdiklerini açıklayan Yusuf Öztürk, kapalı zarf usulü yapılan ihaleye DTO İzmir Şubesi olarak katıldıklarını bildirdi. Sonucu heyecanla beklediklerini kaydeden Öztürk, “DTO İzmir Şubemizi denizle buluşturmak istiyoruz. İhale sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

Kaynak: www.sabah.com.tr

Kategori: Politika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*