Egli – Yeni Hamam

Egli – Yeni Hamam Resim 1
Egli – Yeni Hamam Resim 2
Egli – Yeni Hamam Resim 3
Egli – Yeni Hamam Resim 4
Egli – Yeni Hamam Resim 5
Egli – Yeni Hamam Resim 6
Egli – Yeni Hamam Resim 7
Egli – Yeni Hamam Resim 8
Egli – Yeni Hamam Resim 9
Egli – Yeni Hamam Resim 10
Egli – Yeni Hamam Resim 11
Egli – Yeni Hamam Resim 12
Egli – Yeni Hamam Resim 13
Egli – Yeni Hamam Resim 14
Egli – Yeni Hamam Resim 15
Telefon
T: 231 305 9024
Adres
Agiou Nikolaou 3 & Kassandrou (Agiou Dimitriou Kilisesi’nin hemen yanında), Selanik

Egli, Osmanlı dönemine ait muhteşem bir bina olan Yeni Hamam’ın içinde hizmet veriyor. 16. yüzyılın sonlarında Sokullu Mehmet Paşa’nın kâhyası olan Hüsrev Kethüda tarafından inşa ettirildiği tahmin ediliyor. Hamamların çoğunda olduğu gibi hem kadınlar hem erkeklere ayrılmış bölümleri ve diğer mekânlarıyla 1912 yılına kadar hizmet verdi. Daha sonra, uzun yıllar boyunca (1978’e kadar) hamamın iç bölümü kışlık, dış bölümü ise yazlık sinema olarak kullanıldı.

Günümüzde ise bina yeni bir döneme tanıklık ediyor. Bu yazdan itibaren olağanüstü bahçesi kentin talk of the town’u haline gelmiştir. Binanın duvarlarının arkasında, uğultulu Kasandrou Caddesi’nden geçenler tarafından fark edilmeyen, Egli’nin kubbesine nazır, gündüz en cool mekân olan Egli’nin bahçesi bu yazdan itibaren hizmetinizde. Yeni mekânın yaratıcıları “Ağaç evler” alanındaki deneyimleriyle bu olağanüstü yeri bu yaz sizler için hazırladı.  Meksika hacienda tarzıyla beraber hâlâ kendi efsanesinin esintilerini taşıyor!

Menüde tavada tavuk veya domuz parça et, yoğurt soslu patates ızgara veya tava, incirli yeşil salata gibi Ağaç ev yemeklerinin dışında peksimet, domates, ksigalo ve en iyi kalite agouroeleo’lu (olgunlaşmamış zeytinden elde edilen yağ) Girit salatası, Zea mısırlı ve zencefilli dana biftek, redpesto’lu sebze sote gibi taze seçenekler de mevcut. Ayrıca raki, bira, şarap veya çeşitli kokteyller de keyfinize keyif katıyor. Yağmurlu günlerde ise hamamın iç mekânı, doğal aydınlanmayı sağlayan kemerli pencereleri ve yuvarlak tavan aydınlıklarıyla her türlü buluşma ve toplantı için ideal seçenektir. Bu mekân, kışın da sürprizlerle dolu.

Ekranda sakin görüntüler eşliğinde uzaklara dalarak içkinizi yudumlayabilirsiniz. Gerçek bir masal!

Değerlendirme Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Name*

Bu mekân için etkinlik bulunmamakta Etkinliklerde zaman, enerji ve fiyata göre etkinlik bulun

Bu mekânla ilgili yazı bulunmamakta Blog kategorisindeki yazıları okuyun