Egli Yeni Hamam – Kentin “talk of the town’u”

aigli-restoran-logo

Egli, Osmanlı dönemine ait muhteşem bir bina olan Yeni Hamam’ın içinde hizmet veriyor. 16. yüzyılın sonlarında Sokullu Mehmet Paşa’nın kâhyası olan Hüsrev Kethüda tarafından inşa ettirildiği tahmin ediliyor. Hamamların çoğunda olduğu gibi hem kadınlar hem erkeklere ayrılmış bölümleri ve diğer mekânlarıyla 1912 yılına kadar hizmet verdi. Daha sonra, uzun yıllar boyunca (1978’e kadar) hamamın iç bölümü kışlık, dış bölümü ise yazlık sinema olarak kullanıldı.

aigli-restoran-1

Günümüzde ise bina yeni bir döneme tanıklık ediyor. Bu yazdan itibaren olağanüstü bahçesi kentin “talk of the town’u” haline gelmiştir. Binanın duvarlarının arkasında, uğultulu Kasandrou Caddesi’nden geçenler tarafından fark edilmeyen, Egli’nin kubbesine nazır, gündüz en cool mekân olan Egli’nin bahçesi bu yazdan itibaren hizmetinizde.

aigli-restoran-2

Yeni mekânın yaratıcıları “Ağaç evler” alanındaki deneyimleriyle bu olağanüstü yeri bu yaz sizler için hazırladı.  Meksika hacienda tarzıyla beraber hâlâ kendi efsanesinin esintilerini taşıyor!

Processed with VSCO with k3 preset

aigli-kulup-3

Menüde tavada tavuk veya domuz parça et, yoğurt soslu patates ızgara veya tava, incirli yeşil salata gibi Ağaç ev yemeklerinin dışında peksimet, domates, ksigalo ve en iyi kalite agouroeleo’lu (olgunlaşmamış zeytinden elde edilen yağ) Girit salatası, Zea mısırlı ve zencefilli dana biftek, redpesto’lu sebze sote gibi taze seçenekler de mevcut. Ayrıca raki, bira, şarap veya çeşitli kokteyller de keyfinize keyif katıyor.

aigli-restoran-7 aigli-restoran-9 aigli-kulup-8 aigli-kulup-9

Yağmurlu günlerde ise hamamın iç mekânı, doğal aydınlanmayı sağlayan kemerli pencereleri ve yuvarlak tavan aydınlıklarıyla her türlü buluşma ve toplantı için ideal seçenektir. Bu mekân, kışın da sürprizlerle dolu.

Ekranda sakin görüntüler eşliğinde uzaklara dalarak içkinizi yudumlayabilirsiniz. Gerçek bir masal!

aigli-kulup-1

“AIGLI Yeni Hamam”
Agiou Nikolaou 3 & Kassandrou (Agiou Dimitriou Kilisesi’nin hemen yanında), Selanik
T: 0030 231 305 9024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Name*