Ta Mpakaliarakia tou Aristou

Ta Mpakaliarakia tou Aristou Resim 1
Ta Mpakaliarakia tou Aristou Resim 2
Ta Mpakaliarakia tou Aristou Resim 3
Ta Mpakaliarakia tou Aristou Resim 4
Ta Mpakaliarakia tou Aristou Resim 5
Ta Mpakaliarakia tou Aristou Resim 6
Ta Mpakaliarakia tou Aristou Resim 7
Ta Mpakaliarakia tou Aristou Resim 8
Telefon
T: 2310-542906 T: 2310-548668
web sitesi
Ta Mpakaliarakia tou Aristou
Adres
Katouni 2, Ladadika, Selanik

İşletmemizin tarihçesi, Aristos’un babasının Katouni Sokağı’nda ürünlerini pişirmek için ancak kendisinin sığabileceği kadar küçük bir dükkân açtığı 1910 yılı civarına uzanır. Bu dükkânın müdavimlerinin çoğu liman işçileridir. İhtiyar, sabahları kömürde poğaça pişirir, öğle saatlerinde ise ana malzemesi hamsi ve sardalye olan Küçük Asya mezeleri hazırlar.

1941 yılında, dükkâna ismini veren Aristos geçer işletmenin başına ve müşterilerine, sonraları menüsündeki tek çeşit olacağını bilmediği, Rusya kökenli Bakalyaros’u* servis etmeye karar verir.

Müşteriler, Aristos’un dükkânının önünde uzun kuyruklar oluşturarak, kelimenin tam anlamıyla, buldukları her köşede bu lezzetli balığı yemeye başlar. Küçük dükkândan aldıkları yemeklerin sarılı olduğu gazeteleri, genellikle arabaların kaputlarına, at arabalarının üzerine veya buldukları tenekelerin üzerine sererler.

37 yıldır Aristos’un bakalyarosları, eski dükkânın tam karşısındaki G. Fasianou Sokağı, 1 numara adresinde hazırlanır. Burada gelenek, garnitür olarak elde ayıklanmış patates, acı biber ve taratorla birlikte, Aristos’un en sevdiği balık bakalyarosun oluşturduğu menüyle devam etmektedir.

Artık iyice ihtiyarlamış olan Aristos, 1987 yılında işletmesini, yeğenleri Dimitrios ve Nikolaos Keranidis’e emanet eder. Yeğenler, büyüklerinden öğrendikleri geleneklere sıkı sıkıya sadık kalıp meşhur tarator tarifinin sırrını gizli tutarak dükkânın sürekli artan müdavimlerine hizmet verir.

Merak edenlere: Bugün 90 yaşındaki ihtiyar Aristos, mutlaka haftada bir gün dostlarını görmek ve yeğenlerinin başarısının tadını çıkarmak için G. Fasianou Sokağı’ndaki dükkânını ziyaret eder.

* https://tr.wikipedia.org/wiki/Bakalyaro

Değerlendirme Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Name*

Bu mekân için etkinlik bulunmamakta Etkinliklerde zaman, enerji ve fiyata göre etkinlik bulun

Bu mekânla ilgili yazı bulunmamakta Blog kategorisindeki yazıları okuyun