“İstanbul’un Gözü” Selanik’te

eye-of-istanbul

Fotoğraf sanatının büyük ustası Ara Güler’in, İstanbul sevgisini konu alan “İstanbul’un Gözü” belgeseli, 18. Selanik Belgesel Festivali’nde büyük beğeni topladı.

Bu yıl “21. Yüzyılın Görüntüleri” temasıyla düzenlenen festivalde finalist olan belgeselin, Tonia Marketaki sinema salonunda yapılan iki gösterimi de, Yunan sanat dünyasınca büyük ilgi gördü.

Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in 1950'li yıllarda karanlık odada kendi eliyle bastığı ve bugüne kadar yayımlanmamış vintage baskıların bulunduğu 110 fotoğrafın yer alacağı sergi, 22 Kasım'da Güney Kore'nin başkenti Seul'de açılacak. AA muhabirine açıklama yapan 86 yaşındaki usta fotoğrafçı Güler, 16 Ekim'de Berlin'de açılan "İstanbul’un Gözü Retrospektif 1950-2005" sergisinin yoğun ilgi görmesinin hatırlatılması üzerine, "Çektiğim fotoğrafların dünya tarafından ilgi görmesi hoşuma gidiyor. Onlar istiyor, başkaları istiyor, dünyanın her yerinden istiyorlar. Bu durum ülke için de güzel" dedi. (Erhan Sevenler - Anadolu Ajansı)

Yönetmenliğini Fatih Kaymak ve Binnur Karaevli’nin yaptığı 60 dakikalık uzun metraj belgeselde, Ara Güler’in fotoğrafçılık serüveni, İstanbul ve Beyoğlu sevgisi ve hayata bakışı anlatılıyor.

Kaynak: www.sabah.com.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*