İzmir’de Tsipras’a Buzuki Orhan sürprizi

Selanik-Orhan-Osman-1

İzmir Başbakanlık Ofisi’nde 8 Mart 2016 tarihinde düzenlenen Türkiye-Yunanistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısında, sanatçı Orhan Osman verdiği dinleti ile kültür elçisi oldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Yunanistan Başbakanı AleksisTsipras, İzmir’de 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi için bir araya geldi. Başbakanlık’tan Tsipras ve heyeti için özel buzuki dinletisi verildi. Bu özel buluşma için hazırladığı dinletiye “Ege Rüzgârı” adını veren Orhan Osman kendi bestelerine ve iki yakanın ortak şarkılarına yer verdi. Buzukisine; bas, perküsyon, e.piyanonun yanı sıra keman, kanun ve ney de eşlik etti. Ege’nin iki yakasında nesillerdir dillenen şarkılar kâh buzukiyle kâh ince sazla yorumlandı.

Selanik-Orhan-Osman-2
Tsipras: “Çok orjinal bir tarz. “

Buzuki çaldığı bilinen Tsipras; Orhan Osman’ın çalma tarzını orijinal bulduğunu belirtti ve yaptıkları kısa sohbette şunları söyledi:

“Müziklerarası geçişlerle iyi kültür aktarımı yapıyor. Buzuki ile caz stilini ilk kez dinledim. Çok beğendim.”
Buzuki Orhan’ın Selanik ve Türkiye arasında çalışmalarının devam ettiğini öğrenen Tsipras; toplantı arası bu buzuki dinletisini hiç beklemediklerini; güzel bir sürpriz olduğunu aktardı.

Selanik-Orhan-Osman-3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*