Komşuda Pişer Bize de Düşer : Yunan Mutfağının Başkenti “Ladadika”

thessaloniki-ladadika

Selanik’in en ünlü alışveriş bölgesi olan Tsimiski Caddesi’ni takip ettiğinizde Eleftheria Meydanı’ndan hemen sonra kentin tarihi mahallelerinden biri olan ünlü “Ladadika”ya ulaşırsınız!

Bölge ismini, eskiden burada bulunan yağ ve yağ ürünleri satan dükkânlardan alıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde tüm bu bölge, her türlü ürün satan dükkânların bulunduğu merkez çarşısıydı.

Bugün ise Ladadika, kentin en “canlı” eğlence noktalarından biridir. Selanik’in kalbindeki dar sokaklarda gezerek ve tarihi neoklasik binaları seyrederek yemeğinizin veya içkinizin tadını çıkarın!

Kioupia

Gelenekle kalitenin buluştuğu mekân “KİOUPİA”, kentin kalbinde, Aristotelis Meydanı’na sadece 5 dakika mesafedeki tarihi Ladadika Mahallesindedir.

Farklı lezzetleri, herhangi bir öğle ya da akşam vakti, sıcak ve misafirperver bir ortamda keşfedin. Sayısız et, balık, deniz ürünleri ve meze çeşidinin tadına bakın.

Morihovou Meydanı’nda tarihi çeşme manzaralı masalardan birine oturup yemek ve içkinizin tadını çıkarırken Yunanca canlı müziğin sizi hoş bir yolculuğa çıkarmasına izin verin.

İmkânlar:
Ücretsiz Wi-Fi
Rahat otopark
Engellilere uygun
İşletmemizde tüm kredi kartları geçerlidir.

PAZARTESİ – PAZAR AÇIK

Çalışma saatleri: 12.00 – 02.00

Fb: https://www.facebook.com/kouzina.kioupia/?fref=ts

“Kioupia” – Platia Morihovou 3-5, Ladadika, Selanik, T: 0030 2310-553239

Zythos in Ladadika

Selanik-Zythos-1

Zithos, 1990 yılında Ladadika’da faaliyet göstermeye başlar başlamaz, başarının anahtarı kendini gösterdi: özenli malzeme seçimi, çağdaş mutfak alışkanlıklarının geleneksel tariflerle olan beraberliği ve tüm bunların misafirleri 20. yüzyılın başlarına uzanan bir yolculuğa götürmesi.

Bu başarı, Zithos’un sadece birkaç yıl sonra Beyaz Kule manzaralı eski Dore Kafe’nin mekânına ulaşmasıyla da perçinlendi.

Selanik-Zythos-2

Hâlâ 1990 yılına sadık kalan menüsünde, etsiz Santorini köftesi, kuzu kebap ve iç pilavın yanı sıra çikolata Gateaux ve kaymaklı dondurmaya da rastlayabilirsiniz.

Zithos’ta her mevsime uygun lezzetler yer alıyor: birayla pişirilmiş yaz yemekleri, oruç yemekleri, Noel ve yılbaşına özel bayram yemekleri.

Selanik-Zythos-3

Geleneksel Zithos, çağdaş Yunan mutfağından da eksik kalmıyor. Son yıllarda tırmanışa geçen tüm küçük, Yunan bira fabrikalarının Zithos’un menüsünde yer almaması düşünülemez. Rodos ve Korfu adalarından, Serez, Kalamata ve Selanik’e kadar uzanan bira çeşidi oldukça geniş bir yelpazeye yayılıyor: Ale, Pilsner, Stout  ve Weiss. Bunlardan 10’u fıçıdan doğruca soğutulmuş bardağa konarak servis ediliyor.

İçki menüsünde, bira seçeneklerinin yanı sıra uzo, tsipuro ve Yunan şaraplarının oluşturduğu özel bir koleksiyon da bulunmakta.

Selanik-Zythos-5

Zithos sizleri, saat 10.00 ile 02.00 arası Ladadika (Katouni 5, tel. 0030 2310 540284) ve Beyaz Kule’ye (Tsirogianni 7, tel. 0030 2310 279010) bekliyor. – Tüm kredi kartları geçerlidir.

The Dubliner

Selanik-Dubliner-1

Sahibi ve işletmecisi %100 İrlandalı olan bu bar, kent merkezinin ve Ladadika’nın tam kalbindedir.

Dünyadaki tüm Irish Pub’lar, misafirperverlikleri, sundukları içten hizmet ve yiyecek-içeceklerinin olağanüstü kalitesiyle ünlüdür. The Dubliner de bunlardan biridir. Hedefimiz, sizlere çağdaş bir mekânda geleneksel ve otantik İrlanda misafirperverliğini sunabilmektir.

Selanik-Dubliner-2

Üstün kalite ahşaptan yapılmış 11 metre uzunluğunda bar, rahat koltuklar ve özel snug bölümleri, sizleri “Tarihi Zümrüt Ada” İrlanda’nın geçmişine doğru bir yolculuğa çıkarırken modern müzik, yemek ve içkiler de çağdaş İrlanda’ya taşıyor.

Geniş ve olağanüstü menümüz, Guinness biralı sos eşliğinde pirzolalı pide, püreli sosis, %100 el yapımı meşhur burger’lerimiz ve dünyca ünlü Fish & Chips gibi geleneksel İrlanda spesiyalitelerinden oluşuyor. Ayrıca tavada taze somon fileto, manouri peynirli salata ve benzerleri gibi, Akdeniz mutfağının etkisindeki daha modern yemekleri tatma fırsatına da sahipsiniz.

Selanik-Dubliner-3

The Dubliner bar-restoran, Jameson viskiyle Guinness ve Kilkenny biraları başta olmak üzere İrlanda ve İrlanda dışından geniş bir içki yelpazesine sahip. Sadece İrlandalıların hizmet verdiği barda tüm ürünlerin yüksek standartlarda muhafaza edilip servis ediliyor olması, hiç tereddüt etmeden  içkinizin tadına varmanızı sağlıyor.

En önemli spor müsabakaları, mekândaki 5 ayrı ekrandan yayınlanıyor. Ayrıca canlı müzik, dans ve eğlencenin sabaha kadar sürdüğü geceler de size bekliyor!

Bu yüzden, Ladadika’da, size geniş bir gülümsemeyle karşılayacağımız The Dubliner’a uğramadan Selanik’ten ayrılmayın. Céad míle fáilte agus Sláinte! Hoş geldiniz! Sağlığınıza!

Selanik-Dubliner-4

“The Dubliner” – Katouni 16-18, Ladadika, Selanik, T: 0030 2310 517865

Ta Bakaliarakia tou Aristou

Selanik-Aristos-1

İşletmemizin tarihçesi, Aristos’un babasının Katouni Sokağı’nda ürünlerini pişirmek için ancak kendisinin sığabileceği kadar küçük bir dükkân açtığı 1910 yılı civarına uzanır. Bu dükkânın müdavimlerinin çoğu liman işçileridir. İhtiyar, sabahları kömürde poğaça pişirir, öğle saatlerinde ise ana malzemesi hamsi ve sardalye olan Küçük Asya mezeleri hazırlar.

1941 yılında, dükkâna ismini veren Aristos geçer işletmenin başına ve müşterilerine, sonraları menüsündeki tek çeşit olacağını bilmediği, Rusya kökenli Bakalyaros’u* servis etmeye karar verir.

Selanik-Aristos-2

Müşteriler, Aristos’un dükkânının önünde uzun kuyruklar oluşturarak, kelimenin tam anlamıyla, buldukları her köşede bu lezzetli balığı yemeye başlar. Küçük dükkândan aldıkları yemeklerin sarılı olduğu gazeteleri, genellikle arabaların kaputlarına, at arabalarının üzerine veya buldukları tenekelerin üzerine sererler.

37 yıldır Aristos’un bakalyarosları, eski dükkânın tam karşısındaki G. Fasianou Sokağı, 1 numara adresinde hazırlanır. Burada gelenek, garnitür olarak elde ayıklanmış patates, acı biber ve taratorla birlikte, Aristos’un en sevdiği balık bakalyarosun oluşturduğu menüyle devam etmektedir.

Selanik-Aristos-7

Artık iyice ihtiyarlamış olan Aristos, 1987 yılında işletmesini, yeğenleri Dimitrios ve Nikolaos Keranidis’e emanet eder. Yeğenler, büyüklerinden öğrendikleri geleneklere sıkı sıkıya sadık kalıp meşhur tarator tarifinin sırrını gizli tutarak dükkânın sürekli artan müdavimlerine hizmet verir.

Merak edenlere: Bugün 90 yaşındaki ihtiyar Aristos, mutlaka haftada bir gün dostlarını görmek ve yeğenlerinin başarısının tadını çıkarmak için G. Fasianou Sokağı’ndaki dükkânını ziyaret eder.

Selanik-Aristos-4

“Ta Bakaliarakia tou Aristou” – Katouni 2, Ladadika, Selanik, T: 0030 2310-542906

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Name*