Litohoro (Λιτόχωρο)

Arzu Eker Roditakis

22 Mart 2016

Tarihi milat öncesine dayanan, Yunanistan’ın ikinci büyük kenti Selanik Türkiye’den gelen turistler için barındırdığı tarihi Osmanlı unsurları ve Atatürk’ün Evi nedeniyle özel bir yere sahip. Kuşkusuz şehrin cazibesi bunlarla sınırlı değil: Selanik’in yemekleri, tarihi Roma ve Bizans eserleri, aktif kültür ve eğlence hayatı da önemli özelliklerinden birkaçı. Bunların örneklerini selanikrehberi.com’da görmek mümkün. Ancak planlanan sadece 4-5 günlük bir geziyse, Türkiye’den gelen çoğu turistin Selanik çevresindeki gezip görmeye değer başka yerlere ya vakti kalmıyor, ya da bilinmiyor Yunanistan’ın bu tür zenginlikleri. Bu yazının konusu da böyle yerlerden bir tanesi: Litohoro. Daha önce duymamıştınız, değil mi?

Litochoro-1

Kasabanın dağ tarafından görünüşü. Fotoğraf: Arzu Eker Roditakis

Selanik’in 90 km. güneyinde, Atina-Selanik otobanından kolaylıkla ulaşılabilen (ve görülebilen), Yunanistan’ın en yüksek dağı, Zeus’un evi Olimpos’un  eteğinde, 7000 nüfuslu (yazın tatilci ve turistlerle birlikte 10 bini buluyor) küçük bir kasaba Litohoro. En büyük cazibesi dağ ve deniz tatilinin imkanlarını birlikte sunuyor olması. Deniz seviyesinden 300 m. yükseklikte ve arkasının Olimpos sıradağlarını kaplayan milli park ormanı olması nedeniyle yazın Selanik çevresindeki veya Litohoro’nun aşağısında kalan plajlarda görülen insanı bayıltacak denli yüksek derecede nem Litohoro’da büyük ölçüde hissedilmiyor. Kasabanın denize uzaklığı ise arabayla 5 dakika. Denizi güzel, hem kumluk, hem taşlık plajlar mevcut deniz kıyısında. Şezlonglu, frapeli, müzikli organize plajların yanında kafa dinlemek isteyenlerin kendi şemsiyesiyle (ve tek kuruş ödemeden!) denizin tadını çıkarabileceği kumsallar da var.

Litochoro-4

Litohoro’nun Plaka adı verilen kumsalı ve denizi. Fotoğraf: Arzu Eker Roditakis

Litochoro-2

Litohoro’nun merkezinden Enipea kanyonunun görünüşü.  Fotoğraf: Arzu Eker Roditakis

Kasabanın sırtını yasladığı dağ tarafında ise keşfedecek başka güzellikler var. Çok sayıdaki trekking rotası bunlardan biri; üstelik zorluk derecesinin çeşitliliği sayesinde profesyonel dağcı olmanız da gerekmiyor. Ailenizin tüm bireyleriyle beraber kolaylıkla 20-30 dakikalık doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Bu yürüyüşlerden biri Enipea kanyonunda olabilir örneğin. Kanyonun girişi kasabanın içinde, yürüme mesafesinde. Olimpos sıradağlarının manzarası eşliğinde, akan suyun yanında düz bir zeminde yapacağınız yaklaşık yirmi dakikalık bu yürüyüşün sonunda sizi böyle bir sürpriz karşılayacaktır:

Litochoro-3

Fotoğraf: Arzu Eker Roditakis

Kolay doğa yürüyüşlerinin yanısıra Olimpos dağına tırmanışlar için de Litohoro elverişli bir üs. Olimpos Dağı’nın yüksekliği 2918 m. Mitikas adı verilen zirveye tırmanışlar genellikle rota üzerindeki dağcı sığınaklarından birinde bir gece konaklayarak iki günde gerçekleştirilebiliyor. Dağcılık size göre değilse, 1100 m. yükseklikteki Prionia’ya kadar araba ile çıkıp temiz dağ havası eşliğinde öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Araba demişken, kolay hareket edebilmek için en iyi ulaşım yolu araba. Yunanistan’da ulaşım her ne kadar nispeten organize olmuş olsa da, Türkiye’deki ulaşım kolaylığına alışmış birine (dolmuş gibi bir kavramın icat edildiği bir ülkeden bahsediyoruz ne de olsa!) kısıtlı gelecektir. O nedenle tavsiyem arabayla gelmeniz, ya da araba kiralamanız (Yunanistan’ın yolları çok düzgün ve bakımlı, trafik çok daha rahat) gezinizi daha verimli kılacaktır. Böylece Litohoro yakınlarında görmeye değer diğer köy ve kasabalara da rahatça günübirlik gezi düzenleyebilirsiniz. Litohoro lokasyonu itibariyle bu anlamda da avantajlı. Hemen kuzeyindeki Dion kasabasındaki açık hava antik kenti mutlaka görülmeli. Yaklaşık 20 km. güneyindeki Palios Panteleimonas (https://selanikrehberi.com/activity/palios-panteleimonasi-ziyaret-edin/) köyü nefes kesen manzarası ve taş evleri için görülmeye değer. Oraya kadar gitmişken deniz kıyısındaki Platamonas’a da uğramalısınız. Deniz kıyısında yürüyüş, kahve molası ya da yemek için güzel bir yer Platamonas. Hemen yanıbaşındaki denize nazır tarihi Bizans Kalesi ise gezmek isteyene bedava. Biraz daha uzaklara açılmak isteyenler için ise 150 km. kadar güneyde tarihi Meteora yüksek kayalıklara inşa edilmiş manastırlarıyla siz ziyaretçilerini bekliyor.

Ayrıca arabasız gelip Litohoro içinde iyi vakit geçirmek de mümkün. Parkı, kafeleri, restoranları, barları, supermarketleri ve her hafta kurulan pazarıyla kendi kendine yeten bir kasaba Litohoro. Hemen aşağıda bir de sağlık ocağı mevcut. Selanik’ten her saat başı KTEL otobüsleriyle, ya da OSE tren hattıyla gelinebilir.

Kısacası Selanik’e gelen turistler için Litohoro da sunduğu tarihi, ve doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Türkiye’den gelen misafirler sunacağımız indirimli özel fiyatla iki küçük dairemizi airbnb.com adresinden kiralayabilirler. Daha detaylı bilgi ve fotoğraflar için:

https://www.airbnb.com/rooms/3039417?preview

https://www.airbnb.com/rooms/11835744?preview

 

Metinde bahsedilen yerlerle ilgili bağlantılar:

http://www.ancientdion.org/

http://whc.unesco.org/?cid=31&l=en&id_site=455&gallery=1&&maxrows=15

http://www.olympus-climbing.gr/index.php

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*