“Selanik Yaylacık’ta Yaşıyor”

Ataları ; Balkan Harbi sırasında ve Mübadele ile Selanik yakınlarındaki Nea Halkidona’dan (Yaylacık ) göç edip İzmir’in Buca ilçesi Yaylacık Mahallesi’ne yerleşen Mübadillerin kurduğu “Selanik Türkleri ve Buca Yaylacıklılar Derneği” anlamlı bir projeye imza attı.

İçişleri Bakanlığı’nca finanse edilen ve 2014 yılında uygulanan “Selanik Yaylacık’ta Yaşıyor” adlı projeyle 1. Kuşak mübadillerle şimdiki kuşaklara sözlü olarak aktarılan adet, gelenek ve görenekleri yazılı kayıt altına almak amaçlandı. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgileri bize Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Ali KARA anlattı :

1

“ Bundan 10 yıl önce kurumsal bir çatı altında toplanarak Derneğimizin kuruluşunu gerçekleştirdik. Bugün 500’ün üzerinde üyesiyle büyük bir aile olduk. Geçen sürede çok sayıda kültürel, sanatsal ve sportif etkinlik gerçekleştirdik. Ama bizim için en önemli etkinlik Atalarımızın doğduğu toprakları tanımak ve onların nereden geldiklerini görmek için yaptığımız Selanik gezileri idi.

Bundan sonraki adım ise Selanik’in Yaylacık köyünden 100 yıl önce gelen atalarımızın bugüne kadar yaşadıklarını araştırmak, gelenek/ göreneklerini öğrenerek kayıt altına almak ve bunları bizden sonraki nesillere aktarmaktı. Projenin hazırlanması ve yürütülmesinde İzmir Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi, Buca Kaymakamlığı, Buca Belediyesi ve Lozan Mübadilleri Vakfı ile işbirliği yaptık. 11 ay süren projede şu çalışmaları gerçekleştirdik:

2

3

– Çok geniş katılımlı bir Proje Açılış Toplantısı yapıldı.
– Derneğimizin WEB sitesi yenilendi ve sosyal medya hesapları oluşturuldu.
– “STK’lara Yönelik Fon Kaynakları” konulu bir seminer düzenlendi.
– Birinci kuşak mübadil çocukları olan 7 yaşlı kadın ve 8 yaşlı erkek ile görüşüldü. Bu görüşmeler video kaydına alındı.
– Nişan, Düğün, Doğum günlerindeki adet, gelenek ve görenekler yazıldı.
– 180 adet eski fotoğraf toplandı.
– 25 adet özgün yemek tarifi yazıldı.
– 48 sayfalık bir proje kataloğu hazırlandı.
– Proje kapsamında toplanan eski eşya ve fotoğraflardan oluşan geçici bir sergi açıldı. Uygun mekan bulunduğunda kalıcı bir sergi açılması planlanıyor.

Projenin hazırlanması ve yürütülmesinde emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara, Proje Koordinatörü Hasan GIRIZ’a, Koordinatör Yardımcıları Özlem ÇALIŞKAN ve Nuriye AKKUŞ’a, etkinliklerimize katılanlara, bizimle ellerindeki eski fotoğraf ve eşyaları paylaşan mahalle halkımıza teşekkür ediyoruz.

4

5

Kategori: Tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*