“Selanik’te Kendimizi Evimizde Gibi Hissettik!”

Bu sözler, konser için Selanik’e ilk kez gelen Umut Yasa ve grubuna ait. Grup, 6 Aralık Pazar akşamı, Selanik’in en bilinen konser mekânlarından biri olan Ksefoto’da (Ξέφωτο); Ege, İstanbul, Bursa ve Selanik türküleriyle, Nazım Hikmet şiirlerinin ezgileştiği şarkılarla dolu muhteşem bir konser verdi.

Selanik Rehberi’nin organizasyonunu yaptığı konser, Ellinair ve Mediterranean Palace sponsorluğunda ve İzmir Bergama Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşti.

Konser dolayısıyla hazır Selanik’te olan müzisyenler ile bir de röportaj yaptık. Grup üyeleriyle Selanik’in merkezinde bulunan ve eski dokunun korunduğu Kapani Çarşısı’ndaki, geleneksel ve oldukça eski bir “kafenio”da buluştuk. Bir yanda balıkçıların, kasapların diğer yanda zeytincilerin, meyve-sebze satıcılarının arasında hem kahvelerimizi içtik hem de sohbet ettik.

1

Grup üç kişiden oluşuyor.Solist ve bağlamada Umut Yasa, kabak kemanede Cengiz Sağlam ve gitarda Hakan Sezer. Bir de bu birbirinden değerli müzisyenleri birleştiren kendi ifadeleriyle “bizim yapışkanımız, tutkalımız” dedikleri menajerleri Hasan Gırız var.

2

Umut Yasa, dedeleri Selanik’ten göç etmiş olan Bergamalı bir fizyoterapist. Çocukluğu atalarının anlattığı göç hikâyelerini, sıla özlemini, memleket şarkılarını dinleyerek geçmiş. O yüzden de Selanik’te bulunmanın kendisi için ayrı bir anlamı olduğunu bilhassa dile getiriyor.

Yasa, müziğe mandolin dersleriyle başlamış. Arkasından bağlama, üniversite döneminde gitar ve sonrasındaud çalmaya başlamış. 2009 yılında Norveç Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen, Norveç – Türk ortak yapımı bir projede yer almış.Proje kapsamında, Türk ve Norveçli müzisyenleri bir araya getiren, etnik ve jazz öğeleri içeren bir albüm yapılmış. Norveç’te ödül alan bu albüm çalışmasının ardından da aynı ekiple yurt dışında pek çok konsere katılmış. Arkasından da 2013 yılında Norveç’te yeni bir albüm anlaşması yapılmış ve çalışmaları hâlâ devam ediyormuş.

Selanik hakkında söylemek istediğiniz bir şey var mı diye sorduğumuzda; “Selanik yaşam dolu, cıvıl cıvıl bir şehir. Konser akşamı dinleyicilerin müzisyene duyduğu saygı beni çok etkiledi. Atatürk’ün gezdiği sokaklarda dolaşmak çok anlamlı.” şeklinde cevapladı Umut Yasa.

3

Cengiz Sağlam çocukluk yaşlarında mandolin, gitar ve bağlama çalmaya başlamış bir müzisyen. Üniversite yıllarında ise kabak kebaneye merak salmış. “Kabak kemane, gövdesinde deri olan bir müzik aleti olduğu için daha doğal ve buğulu bir ses veriyor. Ben de o sesi sevdiğim için o alete yöneldim.” diyor. Sağlam,dokuz yıl boyunca TRT’de müzisyen olarak çalışmış,şu anda ise devlet memurluğu yapıyor. Yunanistan’a ilk kez gelen Cengiz Sağlam,“Konser akşamı dinleyici kalitesi çok yüksekti, çok memnun kaldım. Onun dışında, Atatürk’ün doğduğu evi görmek ayrıca anlamlı.” diye ekliyor.

4

Hakan Sezer çocukluğundan beri gitar çalan aynı zamanda besteler yapan bir müzisyen ve bilgisayar uzmanı. Her ne kadar farklı enstrümanlar desene de gitar onu en çok mutlu eden müzik aleti olmuş. “Grupta halk müziğine en uzak olan benim. Ben farklı gruplarla rock müziği yapıyordum. Cengiz ve Umut sayesinde halk müziğini daha yakından tanıdım ve çok sevdim.” diyor. Selanik deneyimlerini sorduğumuz soruya ise “Selanik’ten çok keyif aldım. Dinleyici bizi dinlemeye gelmişti. Bizle bütün oldu, çok mutlu oldum.Biz buradançok memnun ayrılıyoruz.” şeklinde cevap veriyor.

5

Bu birbirinden değerli müzisyenleri bir araya getiren kişi isemenajerleri Hasan Gırız. Kendisi devlet memuru. Köken olarak baba tarafı Selanik, anne tarafı ise Kavalalı. 8-9 yıldır Yunanca öğreniyor. “Kendimi bildim bileli Yunan kültürüne özel bir ilgim vardı. Umut’la hep konuşuyorduk. Umut Selanik’e gelmek, burada çalmak istiyordu. Basit bir hayalden ibaretti. Bu küçücük hayal Selanik Rehberi sayesinde gerçekleşti. Bizim için mucizeydi. Beklentimizin üstünde güzel bir konserdi. Bundan sonra Yunanistan’ın diğer şehirlerinde de konserler vermek istiyoruz. En büyük hayalim, Yunanistan’da Türkçe, Türkiye’de ise Yunanca şarkıların söylenmesi. Benim burada yaptığım şey birbirini arayan insanları bir araya getirmek oldu. Buradan da çok büyük bir sinerji çıktı. Müzikal anlamda çok iyi anlaştı grup üyeleri. Bu üç güzel insanı bir araya getirmiş oldum.” diyor. Bunun dışında daGırız, gerek Selanik’e gerekse Yunanistan’ın farklı şehirlerine gelmeye çok hevesli olduklarını dile getiriyor.

Selanik Rehberi olarak, her biri birbirinden sıcak ve hoşsohbet grup üyelerine ve Hasan Gırız’a bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz.

1

 

One thought on ““Selanik’te Kendimizi Evimizde Gibi Hissettik!”

  1. Deniz Erden - 5 sene ago

    Konseriniz muhteşemdi. Yine gelin! Röportaj da çok keyifli olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*