Selanik’te Yayınlanan Eneken Kültür Dergisi Eylül Sayısını Türkiye’ye Ayırdı

selanik-eneken

Eneken’in Eylül sayısında Türkiye’den 14 yazar ve 8 fotoğraf sanatçısı Türkiye hakkında şaşırtıcı bir tablo sunuyor. Derinlemesine bakışlar içeren metinler, bazen Yunanistan’a ve Yunan toplumuna çok yakın, çok bildik, bazen de uzak ve farklı manzaralar sergiliyor.

Bu özel sayı, hem yakın geçmişte çalkantılı olaylar yaşayan Türkiye’nin yurttaşlarına hem de Yunanistan’ın demokrat ve duyarlı yurttaşlarına gönderilmiş bir armağan.

Dergide yer verilen yazıların çevirilerini Mirto Fitziou, Kaliopi Papadaki, Katerina Spiropulu, Μaria Papadopulu, Marianthi Pasxu, Xanthipi Kutufi yaptı.

Çocukluklarını anlatan Türkiyeli yazarların öyküleri; değerli bir dokunuşla bizi en yumuşak duygulara götürürken, masumiyetin kaderimizin yönlendiricisi olduğunu anlatıyor.

Anı kitabı gibi saklanacak bu özel sayıda  Türkiyeli fotoğraf sanatçılarından Arif Emrah, Desislava Şenay Martinova, Elçin Acun, Mert Çağıl Türkay, Kenan Özcan, Murat Han Er, Seçkin Tercan, Derya Kılıç’ın fotoğraflarına yer veriliyor.

Fotoğraf sanatçısı ve Selanik Fotoğraf Merkezi Başkanı Thanasis Raptis derginin fotoğraf dosyasının editörlüğünü üstlendi.

Bu özel sayıda Yunanca-Almanca bir şiir ekine de yer verildi. Türkiye kökenli şair Arzu Toker’in ’’Balkonun Kızları ya da Bu Onur Benim mi Hanımefendi?’’ adlı şiir derlemesini yazar-yayıncı Niki Eideneier çevirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Name*