Yunanistan Vizesi

passport and visa

Yunanistan Devleti, bir Avrupa Birliği üyesi ve Schengen grubu ülkesidir. T.C. vatandaşlarının Yunanistan’ı ziyaret etmek için Yunanistan vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik(siyah pasaport),  hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri için 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Yunanistan’a yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Uzun süreli seyahat amaçlı vize başvuruları Ankara Yunanistan Büyükelçiliği ya da İstanbul Yunanistan Konsolosluğu’na şahsen yapılması gerekirken; kısa süreli seyahat amaçlı Yunanistan vize başvurularını Yunanistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği Yunanistan vize işlemleri başvuru merkezleri kabul etmektedir.

Kısa süreli seyahat vizesi denilince genel bir başlık altında Yunanistan Turistik Vize, Yunanistan Ticari Vize, Yunanistan Akraba- Arkadaş Ziyaret Vizesi ve Yunanistan Transit Geçiş Vizesi anlaşılmalıdır. Yunanistan vize kategorileri sınırlı bir süre için 6 aylık dönemde en fazla 90 gün için geçerlidir. Seyahatinizin amacına uygun olan vize türünü seçebilmek ve Yunanistan vizesi için hazırlanması gereken evraklar hakkında detaylı bilgiye siteden ulaşabilirsiniz.

Yunan vizesi işlem başvurularının sonuçlanma süresi maksimum 10 iş günüdür. İşlem süresi Yunanistan Konsolosluğu’ndaki iş yoğunluğuna bağlı olarak uzayabilmektedir. Özellikle basvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre, azami 30 takvim gününe kadar uzatılabilir.  İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre azami 60 takvim gününe çıkabilir. Yunanistan vize başvurusu için en az 30 iş günü önceden Yunan Konsolosluğu‘na başvuru yapılması halinde vizenin seyahat tarihine yetişmeme riski ortadan kalkmaktadır.

Yunanistan ülkesinin resmi tatilleri ve Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Yılbaşı, milli bayramlar gibi birçok kutlama tarihlerinin Konsoloslukta yaratabileceği yoğunluk göz önünde bulundurularak Yunanistan vize başvurusunun erken bir tarihte yapılması yararlı olacaktır. Yunanistan Konsolosluğu’nun resmi tatilleri ve tarihleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sitenin ‘Konsololosluk Tatil Günleri’ bölümünden bilgi edinebilirsiniz.

Yunanistan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vize başvurusuna başlanmadan önce pasaport süresinin Yunanistan seyahat tarihi bitiminden sonra 3 ay süreli geçerli olması şartı aranmaktadır. Vizeden muaf pasaport hamillerinin dahi pasaportunun geçerlilik süresi başvurduğu tarihten ileriye doğru en az 3 ay olmasına özen gösterilmelidir.

Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve vizenin giriş/çıkış kaşelerinin basılması için en az 2 boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Bu kriterlere uygun olmayan pasaportla başvuru dosyası işleme alınmamaktadır. Vize başvuru işlem sürecinin gelişimini olumlu yönde belirleyici bir unsur;  eksiksiz belgelerle birlikte ibraz edilmiş ve tam doldurulmuş ve şahsen imzalanmış Yunanistan Vize Başvuru Formu’ dur.

(Yunanistan Konsolosluğu  http://www.yunanistankonsoloslugu.com/yunanistan-vizesi/ )